Вулиця Басанавічюса

Детальна інформація про пам'ятки. Опис, фотографії та карта з вказівкою найближчих значущих об'єктів. Назва англійською мовою - Jono Basanaviciaus gatve.


Вулиця Басанавічюса є одним з найулюбленіших туристами місць, призначених для відпочинку і проведення часу. Це жваве і веселе місце в Паланзі. Вулиця була названа на честь литовського історика, публіциста, фольклориста і громадського діяча Йонаса Басанавічюса.


З 1866 по 1873 рр. Йонас навчався в гімназії на історико-фізіологічному факультеті, трохи пізніше він перейшов на медичний факультет у Московському університеті. З 1879 по 1882 роки він працював лікарем, а також завідувачем лікарні в Лом Паланці в Болгарії. У наступні роки він удосконалював свої професійні вміння у Відні та Празі. Він був засновником, редактором і був одним з найбільш здібних співробітників першої литовської літературної газети «Аушра». Крім того, він брав участь у роботі Болгарської демократичної партії.

З ініціативи Йонаса Басанавічюса було відкрито і засновано наукове товариство Латвії, головою якого він пробув до самої своєї смерті. Під його редакцією виходила газета «Литовський народ». Що стосується публіцистичної діяльності Йонаса Басанавічюса, то не можна не згадати про його праці в галузі історичного розвитку литовців. Йому належать праці з археології, історії культури, етнографії, деяких розділів мовознавства і з литовського фольклору. Під його керівництвом видавалися матеріали, що стосуються литовських письменників, їхніх спогадів, епістолярної спадщини і випускалися збірки литовського фольклору.

Йонас Басанавічюс помер у Вільні і був похований на кладовищі Росса. Дата смерті цієї видатної людини збіглася з днем відновлення державності Латвії - 16 лютого 1918 року. З цього приводу, а також через неймовірне значення цієї людини в литовській історії національного відродження, його ім'ям були названі вулиці в містах Болгарії та Литви.

Зараз вулиця Йонаса Басанавічюса є широкою пішохідною вулицею, що володіє всіма необхідними умовами для здійснення приємних прогулянок. Вулиця, будучи головною артерією курорту, призводить прямо до пірсу. Вулична мостова оформлена декоративною плиткою-бруківкою, а сама вулиця прикрашена стильними і яскравими ліхтарями. Чимала кількість відпочивальників і туристів просто не уявляють свого відпочинку в Паланзі без галасливих кафе і ресторанів, розташованих на вулиці Й. Басанавічюса.

Але така вулиця була не завжди. Ще наприкінці 19 століття вулиця являла собою скромну вуличку, що веде до моря. Графи Тишкевичі в той час стали займатися розвитком курортного місця. Протягом 1877 по 1880 рік будувався комплекс літніх будинків і через деякий час поряд з віллами Тишкевичів з'явилися й інші літні будинки, побудовані багатими жителями Литви.

Влітку 1923 року знаменитий курорт відвідав доктор Йонас Басанавічюс. Тоді жителі Палангі і вирішили назвати вулицю його ім'ям. Варто знати, що до цього вулиця мала назву бульвару Тишкевичів. Жителі курортного міста вирішили віддати шану литовському патріарху.


Після того, як незалежність Литви була відновлена, вулиця стала певною мірою Бродвеєм. Тут все більше і більше стали будуватися ресторани і кафе, що працюють як весь рік, так і сезонно. Влада міста не дбала і не контролювала збереження цілісності стилю вулиці.

У літній період 2004 року відпочивальники і туристи змогли побачити вулицю Й. Басанавічюса в новому вигляду. Вона перетворилася на сучасну прогулянкову вулицю, що веде прямо на морський берег. Вулиця наповнена лавками оригінальних форм, а також витонченими акцентами малого архітектурного стилю. Мостова набула більш сучасного та оновленого вигляду, на зміну старим каштанам прийшли молоді дерева.

Поблизу набережної річки по-новому була обладнана зона відпочинку. Зараз на вулиці Й. Басанавічюса можна придбати сувеніри, морозиво і знамениту копчену литовську рибу. Є можливість взяти велосипед і дитячі машини напрокат, крім того є достатній вибір атракціонів для дітей.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND